Stygmaty? Stygmatyzm? Astygmatyzm!

Astygmatyzm – to wada refrakcji, potocznie nazywana „wadą wzroku”. Występuje bardzo często i wbrew powszechnym opiniom, do jej skorygowania nie jest potrzebny lekarz, a specjalista zajmujący się doborem korekcji okularowej, czyli Optometrysta.

Na czym polega astygmatyzm i jak widzi osoba, która go posiada?

Najczęstszą przyczyną występowania astygmatyzmu jest niewłaściwy kształt rogówki, która jest najbardziej zewnętrzną strukturą układu optycznego oka. Rogówka, nieobarczona astygmatyzmem, ma kształt kulisty. Natomiast w przypadku występowania astygmatyzmu jest w pewnym kierunku spłaszczona, jest to widoczne na poniższym schemacie:

Schemat - astygmatyzm źródło: http://wybierzwolnosc.info

Taki kształt rogówki powoduje, że obserwowane obiekty są niewyraźne i rozciągnięte. Im wyższe są wartości astygmatyzmu, tym większe są dolegliwości związane ze zmianą kształtu obrazu.

Porównanie - astygmatyzm źródło: https://www.insightvisioncenter.com

Objawami mogą być np. trudności w ocenie odległości, uczucie napięcia gałek ocznych, oscylacje ostrości obrazu, mylenie liter i trudności ze zrozumieniem czytanego tekstu. Bardzo często osoby z astygmatyzmem mrużą oczy – poprzez nacisk powiek na rogówkę, nieznacznie zmienia się jej kształt, a wąski otwór szpary powiekowej działa podobnie jak Camera obscura (kamera otworkowa) – ta kombinacja powoduje, że widzimy wyraźniej. Czy jest sens chodzić ciągle z przymrużonymi oczami, marszcząc okolice oczu? My proponujemy okulary z potrzebną korekcją, które mogą zadziałać również jak nieinwazyjny lifting!

Nasz mózg jest bardzo plastyczny, dlatego adaptuje się do astygmatyzmu. Jednak dopiero po dobraniu odpowiedniej korekcji, możemy dostrzec świat w pełnej krasie. Jeżeli wcześniej nie miałeś/-aś okularów z korekcją astygmatyzmu, a została zalecona, musisz pamiętać, że potrzeba czasu na przyzwyczajenie się do nowych soczewek okularowych. Niektórzy potrzebują na to więcej czasu, niektórzy mniej, jest to kwestia bardzo indywidualna. Tak samo będzie z efektami, które możesz, ale nie musisz, zaobserwować. Początkowo może Ci się kręcić w głowie, będziesz odczuwać „pływanie” obrazu, ekran komputera będzie wklęsły lub wypukły, przedmioty będą dalej lub bliżej niż się spodziewasz, a Ty „urośniesz” lub „zmalejesz”. Pamiętaj, że nie musisz się niczego obawiać, pomyśl o tym jak o zamianie samochodu na nowy – sprzęgło czy skrzynia biegów będą działały inaczej, płynniej, ale z czasem jazda stanie się przyjemnością. A nowe buty? Mogą być najpiękniejsze, ale na początku będą uwierać i zostawiać odciski, żeby były wygodne trzeba je rozchodzić.

Do skorygowania astygmatyzmu potrzeba cylindrycznych soczewek okularowych. Cylinder to parametr określający wartość soczewki potrzebnej do skorygowania astygmatyzmu. Jego dopełnieniem jest oś cylindra, która określa pod jakim kątem należy umieścić cylinder, aby wykonał swoje zadanie i polepszył naszą ostrość wzroku.

Recepta - astygmatyzm

Nasze oczy są w ciągłym ruchu. Oprócz zmiany kierunku, wykonują też obroty. Patrząc do góry, w lewy dolny róg, czy na książkę trzymaną w rękach, oczy rotują pod wpływem mięśni okoruchowych. Wraz z obrotem oka, rotuje cały układ optyczny, a w związku z tym astygmatyzm. Firma Rodenstock opracowała technologię EyeLT®, która uwzględnia fizjologiczne zmiany astygmatyzmu w dali i bliży wzrokowej. Dzięki temu, jakość widzenia jest niezmienna, czy będziemy prowadzić samochód czy czytać książkę.

Scroll to Top