Załóż okulary – nawet, gdy nie ma słońca :)

Czy wiecie, że okuliści zalecają noszenie okularów słonecznych również w pochmurne dni? Tak! Nie powinno się bowiem ograniczać noszenia ciemnych soczewek tylko do pięknych, letnich dni.

Tak naprawdę o każdej porze roku promienie UV jest nadal emitowane. Zatem ważne jest, aby chronić oczy przez cały rok. I co ważniejsze w ten sposób chronimy swoje zdrowie. Okulary przeciwsłoneczne pozwalają zapobiec występowaniu zaćmy. Ekspozycją na promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwinięcia się bardziej zaawansowanych stanów zaćmy oraz niektórych nowotworów.

W tkankach ludzkich – czy to na skórze, czy w oczach – światło UV powoduje stres oksydacyjny. Odgrywa on dużą role w procesie starzenia się i w procesach chorobowych. Zaćma pojawia się w normalnym procesie starzenia – soczewka oka stopniowo zachodzi mgłą. Może to powodować podwójne lub rozmyte widzenie oraz trudność z widzeniem nocnym. Wiek jest głównym czynnikiem występowania tego schorzenia, ale badania amerykańskich naukowców wykazały, że promieniowanie UV emitowane przez słonce jest kolejnym czynnikiem. Osoby zamieszkujące bliżej równika lub na dużych wysokościach są bardziej zagrożone wystąpieniem zaćmy. Zjawisko to dotyczy nie tylko osób powyżej 40-tego roku życia, ale niektóre badania sugerują, że promieniowanie UV ma większy wpływ na oczy we wczesnym dzieciństwie i około 20 roku życia. Komunikat zatem dotyczący używania ochrony przed słońcem jest skierowany do wszystkich grup wiekowych.

Uszkodzenia spowodowane światłem słonecznym i nagromadzonym promieniowaniem UV to ryzyko na całe życie – mówią lekarze. Zaleca się rodzicom, aby chronić oczy dzieci i młodzieży. Nie trzeba kupować drogich okularów, najważniejsze, aby miały potrzebną ochronę. Należy unikać ładnie wyglądających oprawek na ulicy, czy niepewnych miejscach. Często przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kierujemy się stopniem zaciemnienia szkła. Tymczasem to nie ma znaczenia (choć podnosi komfort użytkowania), ponieważ najważniejsza jest ochrona!

Warto tez wybierając fason oprawek wybrać te duże, zachodzące nawet na skronie, gdyż im większa powierzchnia okularów tym większa ochrona.

Na koniec jeszcze dodam, że w samochodzie przednia szyba może blokować promienie UV, ale szyby boczne już nie, zatem warto korzystać z okularów przeciwsłonecznych o każdej porze roku. Nie dla urody, ale DLA ZDROWIA! :)

Scroll to Top